HISTORIA BIEGU

Slide 1
33. PÓŁMARATON SIGNIFY PIŁA
Slide 1 - copy
OTWARTE MISTRZOSTWA ŻOŁNIERZY
Slide 1 - copy - copy - copy
OTWARTY MIĘDZYNARODOWY PUCHAR POLICJI W PÓŁMARATONIE

HISTORIA MIĘDZYNARODOWEGO PÓŁMARATONU PHILIPS’A

Stosunkowo młoda historia pilskiego półmaratonu związana jest ściśle z dawną imprezą jaką była „Pilska Piętnastka”, czyli bieg ulicami miasta na dystansie 15 km. Pomysłodawcą i inicjatorem przeprowadzenia biegu ulicznego był były reprezentant naszego kraju w biegach długich, a później doświadczony maratończyk, Henryk Paskal. Mający ogromne doświadczenie sportowe, będąc uczestnikiem największych biegów maratońskich na świecie, postanowił skupić wokół siebie kilka osób z zamiarem zorganizowania w Pile biegu ulicznego opartego o europejskie standardy. Wraz z Markiem Nowakiem i Zenonem Piątkiem, działaczami  Okręgowego Związku Lekkiej Atletyki w Pile, przystąpili w roku 1991 do organizacji „Pilskiej Piętnastki”. Inicjatywa promocji miasta poprzez bieg jego ulicami znalazła uznanie władz miejskich oraz lokalnego samorządu, czego dowodem jest fakt, że impreza jest do dziś wspierana przez władze lokalne, a nieliczne zgromadzone wówczas środki od sponsorów pozwoliły przeprowadzić zawody na bardzo przyzwoitym poziomie. Metę pierwszego biegu osiągnęło 162 zawodników i zawodniczek, a za rok na starcie ustawiła się grupa ponad 490 biegaczy, z których 478 dobiegło do mety. Była to imponująca rzesza biegaczy, która dała dowód na to, że w Pile jest impreza biegowa na najwyższym poziomie organizacyjnym w naszym kraju.

W związku z tak dynamicznie rozwijającym się biegiem, a tym samym napływem wielu nowych obowiązków, którym OZLA nie mógł podołać, postanowiono w roku 1996 powołać Stowarzyszenie Biegów Ulicznych, którego prezesem został dyrektor biegu, Henryk Paskal. Stowarzyszenie przejęło na siebie nie tylko rolę organizatora biegu, które realizuje z powodzeniem do dnia dzisiejszego, ale także było i jest propagatorem rekreacji ruchowej poprzez najprostszą formę ruchu jaką jest bieganie. Dowodem na to jest udział w wielu konferencjach krajowych poświęconych tej formie ruchu, a także stały udział członków zarządu w kongresach AIMS (Association of International Marathons and Road Races).

„Pilska Piętnastka” prowadzona była ulicami miasta do roku 1999, a w jej historii najszybszym biegaczem wśród mężczyzn był Jan Białk z Wejherowa, który z wynikiem 43:49 wygrał bieg w roku 1996. Wśród kobiet najszybsza była Elena Mazovka z Białorusi z wynikiem 49:21, osiągniętym także w roku 1996. Największa grupa biegaczy w liczbie 528 ukończyła „Pilską Piętnastkę” w roku 1995.

Dzięki licznym kontaktom dyrektora biegu z organizatorami największych światowych maratonów i prężnie rozwijającym się biegiem w Pile możliwe było umieszczenie pilskiej imprezy w kalendarzu AIMS, co pozwoliło na przyjazd do Piły zawodników z tak odległych krajów jak Kenia, USA, czy Japonia. W roku 1994 liczba reprezentowanych krajów wyniosła 12.

Znamiennym dla historii pilskiego biegu był rok 2000, w którym dokonano zmiany dystansu z 15 km na półmaraton (21.97,5 km). Po wielu staraniach dyrektora biegu Piła otrzymała ofertę Polskiego Związku Lekkiej Atletyki na organizację Mistrzostw Polski w Półmaratonie.

Ranga zawodów postawiła przed organizatorami kolejne wyzwania. Do najistotniejszych należały zmienia trasy tak, aby była najszybsza i atrakcyjna oraz poszukanie sponsora strategicznego. Pierwsze zadanie pomógł rozwiązać Tadeusz Dziekoński, mierniczy AIMS, także maratończyk, który wymierzył wytyczoną przez organizatorów trasę półmaratonu. Bieg rozgrywany jest zawsze w pierwszą niedzielę września na małej pętli w centrum oraz dużej wokół miasta, przy gorącym dopingu mieszkańców grodu Staszica. Trasa posiada atest IAAF, AIMS i PZLA.

Tej rangi impreza biegowa nie mogłaby się odbyć bez sponsorów i instytucji wspierających.

Głównym sponsorem pilskiego półmaratonu jest firma PHILIPS. Ponadto sponsorami Międzynarodowego Półmaratonu PHILIPS’a są: ASICS, Miasto Piła, POWERADE, Coca-Cola HBC Polska, Starostwo Powiatowe, LUBELLA, 7 Days, Termopil-Bud, Pil-Building, Brother, Komenda Powiatowa Policji, Szkoła Policji. Z uwagi na ciągle rosnąca liczbę chętnych biegaczy do udziału w pilskim półmaratonie organizatorzy zmuszeni byli do zmiany centrum logistycznego zawodów, które obecnie mieści się w hali sportowej Szkoły Podstawowej nr 1 w centrum miasta. Wnoszenie do organizacji biegu przez  dyrektora biegu Henryka Paskala najnowszych rozwiązań organizacyjnych stosowanych na światowych maratonach pozwoliło nadać pilskiej imprezie największy wymiar w tej klasie biegów ulicznych w naszym kraju. Od lat PZLA przyznaje Pile prawo organizacji  Mistrzostw Polski w Półmaratonie, a organizatorzy wielu podobnych imprez krajowych mogą podglądać wiele ciekawych rozwiązań organizacji biegów masowych.

W roku 2009 pilski półmaraton ukończyło 1449 biegaczy z Polski i innych państw, co plasuje pilski bieg w czołówce największych biegów ulicznych w naszym kraju.

Z zadowoleniem organizatorzy pilskiego półmaratonu przyjmują prowadzenie dodatkowych odrębnych klasyfikacji różnych grup środowiskowych uprawiających bieganie dla zdrowia   Najstarsze z nich, klasyfikacja żołnierzy oraz klasyfikacja policjantów, prowadzone są od roku 2000. Swoje odrębne miejsce do rywalizacji maja także: pracownicy pilskiego Philips’a, KB Maniac, KB Biegaj z Nami oraz, od roku 2008, studenci wyższych uczelni w naszym kraju.

Poruszając wątek zabawy i edukacji poprzez sport, nie można pominąć udziału około dwóch tysięcy dzieci w mini-maratonie (2 km) w każdej edycji pilskiego biegu. Dzięki firmie Dryfex wszystkie dzieci otrzymywały na mecie słodycze i napoje, a najlepsi nagrody rzeczowe w postaci sprzętu sportowego. Swoje miejsce do rekreacji mają także ludzie biznesu, kultury i sztuki oraz lokalnych władz, którzy rywalizują między sobą w Biegu VIP-ów na dystansie 1000 m.

Symboliczną nagrodą dla wszystkich kończących pilski półmaraton od roku 2006 jest okolicznościowy i niepowtarzalny medal z wizerunkiem najlepszych polskich maratończyków w historii polskiej lekkiej atletyki. W minionych latach swojego wizerunku na medalu użyczyli: Zdzisław Bogusz (2006), Edward Stawiarz (2007), Michał Wójcik (2008) i Kazimierz Orzeł (2009).

Biorąc po uwagę fakt, że w naszym kraju bieganie uprawia coraz więcej osób, organizatorzy Międzynarodowego Półmaratonu Philips’a w Pile są przekonani, że do Piły z roku na rok przybywać będzie coraz liczniejsza rzesza biegaczy, a przybywać będą nie tylko po dobry wynik sportowy, ale także po to, aby móc spotkać się z przyjaciółmi, których łączy wspólna pasja biegania.

Languages »